Efektivita na prvom mieste.

Autor: Juro Chromiak | 5.3.2011 o 12:07 | (upravené 2.8.2011 o 16:46) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  139x

Deň po smrti najhľadanejšieho teroristu, Usámu bin Ládina, Amerika oslavuje, vlajky vejú na každom rohu, aspoň tak sa dočítate v dnešných ranných novinách. Americký občania dosiahli to čo chceli, Satisfakcia za 11. september bola vykonaná. Kráľ je mŕtvy, nech žije?

 

Je úctyhodné, že sám prezident Obama vstal, a hlásal na každej televíznej stanici, ako sa to celé stalo. Hlavná tvár terorizmu zaplní prvé stránky novín na dva týždne. Je veľmi dôležité aby však lovci nezabudli zaspať na vavrínoch, toto nie je vojna, pri ktorej pád vodcu znamená pád systému. No nikto nemôže povedať, že pád vodcu nerozsieva strach medzi svojimi ovečkami . Ale často krát sa stáva že viera môže byť silnejšia ako strach. Každopádne je to krok, k pádu svetového terorizmu.

 

Všetko to začalo ráno 8:46 amerického času, 11. septembra 2001. Prvý útok rozpútal vojnu terorizmu ktorá trvala necelých desať rokov a zahynul pri nej necelý milión ľudí. Po zrieknutí sa rodinnými príslušníkmi rodiny Ládinovcov a vyhostení z Arabských Emirátov našiel Usama útočisko v Afganistane. 7. októbra 2001 začala vojna Spojených štátov amerických a Spojeného kráľovstva. Takzvaná Bushova doktrína, určila, že Spojené štáty nebudú rozlišovať medzi teroristickými skupinami a štátmi, ktoré ich ochraňujú. V tejto vojne pokračuje aj prezident Barack Obama. Na začiatku nikto nečakal, že vojna potrvá tak dlho a bude mať toľko obetí. Americký rozpočet na armádne účely je najväčší na svete, za rok 2010 dosiahol hodnotu 725 miliárd dolárov a stal sa takmer rovnakým súčtom armádnych výdajov všetkých štátov dohromady. Smrť deväťsto dvadsiatok tisíc ľudí, dosť krutá cena, no so stratami sa predsa počítať musí. Medzi nimi civilisti aj vojaci iných krajín operácie Trvalá sloboda. Vyhrali ste bitku no nie vojnu. Je otázne, koľko ľudských životov a materiálnych prostriedkov bude ešte stáť vojna proti svetovému terorizmu a čo vlastne za ňou je. Dosiahnutie a udržiavanie mieru nie je ľahká záležitosť a otázkou času ostáva, či je v správnych rukách. Dúfam, že vojna bude rýchlejšia a efektívnejšia ako bola doteraz. Takže všetci sa radujme, svetoví mier máme na dosah ruky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?