Legalizovať? No určite.

Autor: Juro Chromiak | 2.8.2011 o 14:59 | (upravené 2.8.2011 o 16:40) Karma článku: 9,97 | Prečítané:  187x

Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometer 330 sa ukázalo, že na Slovensku by 41 percent opýtaných súhlasilo s regulovaným prístupom k marihuane. Vzorka obsahovala 502 respondentov vo veku od 15 do 24 rokov.

 

Legalizácia vs. dekriminalizácia.

 

Myšlienka legalizácie marihuany je na hony vzdialená od skutočnosti. Legalizovať marihuanu na úrovni alkoholu alebo tabaku by bol obtiažny, zdĺhavý a možno aj neuskutočniteľný proces. Pod legalizáciou sa rozumie, držanie, pestovanie a predávanie akéhokoľvek množstva. Samozrejme ako na každý iný tovar, by sa aj na marihuanu vzťahovala daň z pridanej hodnoty, čo by prinieslo nemalé peniaze do štátnej pokladnice.

 

Dekriminalizácia neznamená neobmedzené držanie, pestovanie či predávanie marihuany. Znamená, že zákonom určené množstvo by nebolo riešené ako trestný čin ale ako priestupok. Dajme tomu že mám pri sebe jednu marihuanovú cigaretu s obsahom marihuany 0.5 gramu. Pri bežnej policajnej kontrole mi bola nájdená a hrozí mi trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov za mrežami. Za jeden joint 4 roky vo väzení? Samozrejme by sa muselo zákonom určiť množstvo, ktoré by pod hrozbou priestupku bolo možné mať pri sebe a podiel tetrahydrokanabinol (THC), ktorý by špecifikoval či ide o drogu či nie.

 

Marihuana sa vďaka obsahu látky kanabidiol (CBD) používa v rôznych štátoch ako liečivá rastlina. CBD nemá psychoaktívne účinky, jeho vlastnosti sú sedatívne, analgetické a tiež antibiotické. Často krát sa používa na tlmenie bolesti pri chorobách kde zaužívané lieky nezaberajú.

 

Samozrejme, všetko má svoje pre a proti. Dlhodobé užívanie marihuany môže viesť k oslabeniu imunitného systému, poškodzovanie pľúcneho systému. U mužov môže viesť k zníženiu potencie. No napriek uvedeným rizikám, epidemiologické štúdie naznačujú, že konzumácia alkoholu a tabakových výrobkov má často krát horšie následky ako užívanie marihuany.

 

Slovenský marihuanový trh sa v posledných rokoch rozrástol natoľko, že zohnať marihuanu na Slovensku je často krát jednoduchšie, ako osobám mladším 18 rokov zohnať alkohol. Tým pádom narastá kriminalita, ktorá ide ruka v ruke s nelegálnym marihuanovým trhom. Málo kto rozmýšľal aj nad tým, že dekriminalizáciou marihuany by sa znížil dopad organizovaného zločinu na spoločnosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?